איך זה עובד: המזגן


מזגן ברכב – כיום זהו פריט חובה שכל רכב המיובא לישראל צריך להיות מצויד בו, אך עד לפני כ-15 שנה היה מדובר בפריט מותרות יוקרתי, שהיה מותקן רק בחלק מהמכוניות שהגיעו לארץ. אם קניתם רכב שלא היה בו מזגן מקורי, יכולתם להיכנס לאחד ממתקיני המזגנים (אלכס אורגינל, למשל), ולבחור לעצמכם מזגן.

מבחינתנו, כמוסך מרכזי של מיצובישי ויונדאי בירושלים, המשמעות היא שעלינו להכיר את המזגנים המקוריים של שתי החברות, לדעת לתפעל אותם, לאתר תקלות ולתקן אותן – וגם להסביר ללקוחות שלנו איך עובד הפלא הזה, שהופך את הנהיגה בקיץ הירושלמי למעט יותר נסבלת.

איך עובד המזגן ברכב? ובכן, במשפט קצר אחד: ממש כמו מזגן ביתי. 

ואיך המזגן – בבית או ביונדאי שלכם – מקרר? ובכן, אם נדייק מעט, המזגן אינו 'מקרר' – הוא מעביר את החום והלחות 'החוצה' מהחדר או מחלל המיצובישי שלכם, ובכך שהחום יוצא – השהות ברכב או בחדר הופכת לנעימה יותר. 

ועכשיו להסבר המפורט:

במזגן המקורי, שמותקן בצמוד למנוע של היונדאי שלכם, יש שלושה חלקים: 

  • מדחס (קומפרסור)
  • מאייד (אוופורטור)
  • מעבה (קונדנסור)

החלקים הללו מחוברים במעגל סגור, המכיל גז. 'גז המזגנים' המקורי היה פריאון, אותו חומר הפוגע בשכבת האוזון; מסיבה זו נאסר השימוש בו, והוא הוחלף בגז דומה, אך ידידותי יותר לסביבה. 

הגז מגיע אל המדחס בטמפרטורת החדר (או בטמפרטורת תא הנוסעים, שיכולה להיות חמה בהרבה); המדחס – כפי שניתן לצפות משמו – דוחס את הגז ומעביר גז בלחץ גבוה הלאה, אל השלב הבא במעגל – המעבה, שנמצא בחוץ לתא הנוסעים – לרוב בחלק הקדמי של הרכב, לצד המנוע של היונדאי שלכם. במזגן הביתי – מדובר בחלק שנמצא מחוץ לבית.   

הגז הדחוס עובר למעבה, ובשל הלחץ הגבוה בו הוא נמצא הוא מתעבה (כלומר הופך לנוזל) למרות הטמפרטורה הגבוהה יחסית. 

מכאן זורם הנוזל אל המאייד – שנמצא בתוך תא הנוסעים של היונדאי הפרטית שלכם, ועכשיו מתרחש הפלא האמיתי: רמת הלחץ יורדת, ולכן הנוזל חוזר והופך לגז. תהליך זה סופח חום, ולכן מקרר את סביבתו. המאוורר מזרים אוויר על צינורות המאייד, ובכך מוזרם האוויר הקריר אל חלל תא הנוסעים ברכב. 
וכאן נסגר המעגל – הגז חוזר למצבו המקורי – גז בטמפרטורת החדר, והוא יוצא שוב אל המדחס, וחוזר חלילה. 

מכאן גם ברור תפקידו המרכזי של הגז בעבודת המזגן – כאשר ישנה דליפה קטנה של גז נפגמת יעילות עבודתו של המזגן.

שמירה על תקינות המזגן תאפשר לכם נסיעה נינוחה ובטוחה לאורך שנים.
 


ירושלים

האומן 19
תלפיות

מודיעין

המכונאי 17
ישפרו

ירושלים

מודיעין

ירושלים

מודיעין