שמירת ערך הרכב: 5 טיפים חשובים


קניית רכב היא אחת הרכישות הגדולות של רובנו, ולכן מעבר לשמירה על בטיחותינו ובטיחות משפחתנו, לשמירה על הרכב ישנה משמעות כספית – שמירה על ערך הרכב. מהם הגורמים שמשפיעים על שמירת ערך הרכב ? בשורות הבאות נתייחס לגורמים האלה, ונראה כיצד ניתן לשמור על ערך המכונית לאורך השנים. לפניכם 5 טיפים חשובים בעניין שמירת ערך הרכב. 

רוב הגורמים המשפיעים על ערך המכונית אינם ערכה של המכונית הם גורמים חיצוניים, שאין לבעל הרכב יכולת להשפיע עליהם. כך למשל מחיר המחירון של רכב חדש מאותו דגם, גיל הרכב ושינויים שנקבעים מעת לעת בשיעורי המס. גורם 'חמקמק' נוסף מוגדר כמידת הסחירות של הרכב. ישנם דגמים שהם יותר סחירים וכאלה שנחשבים פחות סחירים. יונדאי כדוגמה נחשב לרכב סחיר וישנם יצרנים אחרים שנחשבים לפחות סחירים.

השיקול בדבר מידת הסחירות של הרכב הוא שיקול שכדאי לקחת בחשבון, אבל הוא יבוא לידי ביטוי רק כאשר נרצה למכור את הרכב – מה שקורה בארץ בממוצע כשנתים-שלוש ממועד הרכישה. כך שאת מידת הסחירות יש לשקלל כראוי – לא פחות אך גם לא יותר מדי. לדעתנו, ראשית צריך לבחור את הרכב שעונה על צרכי המשתמש וגם מתאים למסגרת התקציב שהוגדרה. 
 

אם שמירת ערך הרכב חשובה לכם הנה 5 טיפים חשובים שתוכלו ליישם כדי לעשות זאת:

 
1.    להשתדל לנסוע פחות מהממוצע – אם הקילומטראזי של הרכב שלכם נמוך משמעותית מהממוצע, זה יכול לבוא לידי ביטוי בשמירת ערך הרכב או ליתר דיוק – להעלות את ערך רכבכם. הממוצע הוא 15-20 אלף ק"מ לשנה. איך נוסעים פחות? כדאי כמובן להימנע מנסיעות קצרות ולא הכרחיות. ללכת זה יותר בריא בכל מקרה! וגם התחבורה הציבורית היא לפעמים פתרון יותר זול וגם יותר נח, כשמשקללים לא רק את לות כרטיס הנסיעה, אלא גם את שמירת ערך הרכב. אפשר לנסות לרכז את הנסיעות ולאחד כמה משימות בנסיעה אחת. אם אתם מחזיקים במשפחה יותר מכלי רכב אחד, כדאי מאוד לרכז את הנסיעות באחד מהרכבים, שיהיה בעל הקילומטראז' הגבוה, ואילו השני ישמור על קילומרטראז' נמוך ביחס לממוצע.

2.    לשמור על שגרת הטיפולים על פי הוראות היצרן ולבצעם במוסך מורשה – אחד מגורמי שמירת ערך הרכב הוא מספר ה'ידיים' שהרכב החליף. בדומה לכך גם מספר המקומות בהם הרכב טופל יכול להשפיע על ערך הרכב. כאשר מטפלים במוסך מורשה אחד לאורך השנים זה עוזר בעניין שמירת ערך הרכב. ראשית, במוסך המורשה מכירים את הרכב ושנית, הוא מובטח שהוא מטופל על ידי מכונאים מוסמכים על פי אמות המידה של היבואן. אנחנו גם ממליצים לנהל ספר טיפולים, בו יעודכנו כלל הטיפולים והבדיקות שנעשו ברכב מיום שרכשתם אותו. ספר טיפולים יכול לסייע לכם בהמשך בעת הצגת הרכב למכירה.

3.    להשתמש בחלקים מקוריים – החשוב מכל – רכישת חלקים מקוריים נועדה קודם כל למען בטיחות בכל הרכב והנוסעים. מעבר לכך, ברכישת חלק מקורי מובטחת אחריות לשנתיים על ידי היצרן. אנחנו ממליצים לשמור על החשבונית המקורית בעת רכישת חלקים מקוריים ולצרף אותה לספר הטיפולים של הרכב – בעת מכירת הרכב, גם זה יעזור בעניין שמירת ערך הרכב, כשתוכלו להוכיח לקונה המיועד את ההקפדה על טיפול מקצועי לרכב לאורך השנים.

4.    להקפיד על נסיעה זהירה – כמובן שהכלל הזה נכון תמיד, אבל לשם שמירת ערך הרכב, הכוונה היא גם ל'שריטות הקטנות' – הקפידו על כניסה זהירה לחניה, העדיפו חניה בצל או במקום מוגן וגם אם בכל זאת ישנה 'תקלה' או שריטה קטנה – הקפידו לטפל בה מיידית כדי להימנע מהימשכות הנזק.   

5.    להקפיד על שגרה של שמירה על הרכב – ניקיון , אוויר בגלגלים ומיכל דלק מלא – אין צורך בביקור במרכז השירות או בהוצאה כספית גדולה אלא רק בשמירה על רמת תחזוקה טובה של הרכב. בידקו את לחץ האוויר בגלגלים והקפידו שיהיה תקין, מלאו דלק לפני הרגע האחרון והימנעו ממיכל דלק רדוד, וגם שימרו על שגרת ניקיון הרכב. הרכב (והמשפחה) יודו לכם – וגם חשבון הבנק שלכם.

 


ירושלים

האומן 19
תלפיות

מודיעין

המכונאי 17
ישפרו

ירושלים

מודיעין

ירושלים

מודיעין