העתיד כבר כאן? כיצד תיראה המכונית הפרטית בעוד עשר שנים


רוצים לדעת מה מחכה לנו בעתיד בתחום התחבורה? לפניכם החלק השלישי בסדרה, והפעם: המכונית הפרטית.

ממשיכים לתדלק, למרות הכל 

אולי לא כיף לשמוע, אבל על פי התחזיות הרווחות בתעשיית הרכב הבינלאומית, גם בעוד עשר שנים, רוב כלי הרכב עדיין ישתמשו בדלק שמקורו בנפט, או בשפה מעט יותר מקצועית – "מקורות אנרגיה בלתי מתחדשת". 

עוד לא ברור עד כמה המכוניות החשמליות יהיו חלק בלתי נפרד מהכביש. אך בכל אופן, השימוש בדלק שמקורו בנפט יופחת בשתי דרכים עיקריות: 

  • המכוניות יצויידו במנועי בנזין או דיזל יעילים יותר, שצורכים פחות דלק ופולטים פחות מזהמים.
  • יותר כלי רכב יהיו בעלי הנעת כלאיים (היברידיים), כלומר, ישלבו בין מנועי בנזין או דיזל עם מנועים חשמליים.

עד שנת 2020 יציעו מרבית יצרני הרכב גרסאות היברידיות לרוב דגמיהם. כמו כן, תהיה צמיחה בתחום הביו-דלק (דלק שמופק מן הצומח, כמו למשל דלק המופק מתירס או אפילו משמן צמחי ששימש לטיגון) ובפיתוחי ביו דלק שאינו מופק מהצומח.

חידושים בתחום האלקטרוניקה: הטכנולוגיה עוברת לכסא הנהג

ובכל זאת, המכונית הפרטית שתרכשו ב-2020 תהיה שונה מזו שאנו מכירים היום. שפע של חידושים ושינויים מצפים לנו בתחום האלקטרוניקה: 

רבים מכלי הרכב יכללו מערכות בטיחות אקטיביות ש"יתקנו" טעויות נהיגה, באמצעות התערבות בהעברת הכוח או במתן פקודות היגוי. אחת הדוגמאות החביבות לכך היא מערכת שתסייע למכונית לחמוק ממכשולים ולבלום בעת סכנה, והכל ללא התערבות מצד הנהג. 
מערכות בטיחות מתקדמות יסייעו לחלץ את הנהגים ממצבי חירום: חלק מהמערכות יתמקדו בהתרעה על סטייה מהנתיב, על קירבה מסוכנת לכלי רכב אחרים או אפילו על הירדמות הנהג. 
השימוש בטכנולוגיות טלמטיקה יגבר: למשל, באמצעות מערכות למדידת ביצועים בזמן אמת ולאבחון מרחוק של מצבה המכני של המכונית על ידי המוסך לפני ההגעה לטיפול. 
בנוסף, יהיו מערכות שיזהו את ההעדפות וההרגלים של הנהג, ויתאימו את כיול המתלים והבלמים להעדפות אלה.

מכוניות שמדברות זו עם זו על… בטיחות ופקקים

ואם כיום נהגים רבים מדברים זה עם זה באמצעות הסלולרי (רק עם דיבורית, כמובן) או באמצעות מערכות ניווט חברתי (ווייז, למשל) – בעתיד המכוניות יוכלו לתקשר בינן לבין עצמן: הן יוכלו, למשל, "להודיע" זו לזו על בלימת חירום שמתרחשת כמה עשרות מטרים קדימה. 

לצד היישומים הבטיחותיים, יתווספו כמובן אפשרויות רבות של בידור ותוכן, לנהג וגם לנוסעים – מגוון של מוסיקה, משחקים, חדשות ועוד תכנים, שיתבססו על יכולת הורדה של נתונים בכמויות גדולות, וכן על שירותים תלויי-מיקום, כמו מבצעים בבתי עסק לאורך מסלול הנסיעה או הצעות למסלולי טיולים. 

נסיעה עתידנית בטוחה!
 


ירושלים

האומן 19
תלפיות

מודיעין

המכונאי 17
ישפרו

ירושלים

מודיעין

ירושלים

מודיעין